top of page

Czym jest psychoterapia?

Kto jest kim? 

Zachęcając Państwa do szukania pomocy psychologicznej chcemy przybliżyć kilka kwestii. Każdy rodzaj pomocy czy interwencji powinien być prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę, o odpowiednich kwalifikacjach, wykształceniu i doświadczeniu. W zależności od potrzeb należy wybrać tego specjalistę, który będzie w stanie pomóc nam najlepiej. Chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniej osoby, wystarczy do nas zadzwonić lub napisać i krótko przedstawić swoją sprawę. Wtedy będziemy mogli skierować Państwa do odpowiedniego specjalisty.

Rodzaje nurtów terapeutycznych:

Jeśli zdecydujecie się Państwo na podjęcie psychoterapii to warto wiedzieć, że każdy taki proces powinien odbywać się w określonym tzw. nurcie. Nurt to słowo pozwalające określić z jakich podstaw teoretycznych dotyczących funkcjonowania człowieka korzysta terapia, jakie przyjmuje założenia związane z powstawaniem zaburzeń psychicznych oraz jakie metody pracy z Klientem są w niej stosowane.

 

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniu.

 

Terapia Skoncentrowana Na Rozwiązaniu SFBT (Solution Focus Brief Therapy), zwana w Polsce terapią TSR, została opracowana przez Steve'a de Shazer oraz Insoo Kim Berg pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku, we współpracy z ich kolegami z Milwaukee Brief Family Therapy. Jest to nurt terapeutyczny skierowany na cel, który chce osiągnąć Klient oraz sposoby wprowadzania zmian, które są najbardziej dla niego pomocne. Koncentruje się na rozwiązaniach, a nie na problemach, które skłoniły Klientów do szukania terapii.

Terapia Skoncentrowana Na Rozwiązaniach to krótkoterminowa metoda terapeutyczna, która obejmuje działania indywidualnie dopasowane do Klienta. Pomaga  w zmianie poprzez tworzenie rozwiązań, a nie skupianie się na problemach. 

Podstawowe założenia terapii:
 

  1. Jeśli coś działa, rób tego więcej

  2. Jeśli coś nie działa, rób coś innego

  3. Jeśli coś się nie zepsuło – nie naprawiaj tego

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniu koncentruje się na:

 

  • zasobach Klienta i mocnych jego stronach, a nie deficytach i zaburzeniach;

  • na jego celach i zmianie, którą Klient chce osiągnąć, a nie na problemach;

  • na jego dotychczasowych osiągnięciach, a nie na porażkach;

  • na wyjątkach od sytuacji problemowych, a nie częstotliwości występowania problemów i ich rozmiarach.


​Na czym polega psychoterapia:

Terapia polega na rozmowie z psychoterapeutą oraz wspólnym poszukiwaniu rozwiązań najbardziej odpowiednich w danej sytuacji. Psychoterapeuta pomaga w określeniu, co do tej pory było skuteczne i pozwalało Klientowi radzić sobie z kłopotami oraz jakie rozwiązania mogłyby sprawdzić się w przyszłości. Podczas terapii określany jest cel, do którego Klient chce dążyć, a psychoterapeuta pomaga Klientowi ten cel osiągnąć.

Nurt Ericksonowski

Nurt humanistyczny, z którego wywodzi się terapia Ericksonowska, kładzie nacisk na wyjątkowość jednostki, jej potencjał do wzrostu i samorozwoju. Istotne jest tutaj także zrozumienie doświadczeń i perspektyw klienta oraz uznawanie jego autonomii i wolności wyboru.

Terapia Ericksonowska oparta na nurcie humanistycznym jest zatem nastawiona na indywidualne potrzeby i możliwości klienta. Terapeuci pracują z klientami w sposób wspierający, pomagając im odkryć własne zasoby wewnętrzne i strategie radzenia sobie z problemami. Ta forma terapii może być szczególnie skuteczna w przypadku osób, które poszukują rozwoju osobistego, chcą rozwiązać konkretne problemy życiowe lub przezwyciężyć ograniczenia. Podobnie jak inne podejścia humanistyczne, zakłada akceptację, empatię i autentyczność ze strony terapeuty oraz wspieranie klienta w jego procesie odkrywania i rozwijania własnego potencjału.

Nurt Gestalt

W psychoterapii to podejście, które skupia się na teraźniejszości, na doświadczeniu "tu i teraz" oraz na całkowitej integracji jednostki. Istotą nurtu Gestalt jest rozumienie człowieka jako integralnej całości składającej się z różnych aspektów, takich jak myśli, emocje, ciało i zachowanie. Kładzie nacisk na świadomość siebie i na doświadczenie teraźniejszości, zachęcając jednostkę do zgłębiania swoich uczuć, myśli i reakcji w danym momencie. Terapeuci pracujący w nurcie Gestalt często wykorzystują techniki eksperymentalne, takie jak odgrywanie ról, symulacje, dramatyzacje czy sztuka, aby pomóc Klientowi w zrozumieniu siebie i swoich relacji z otoczeniem.

Centralną ideą Gestalt jest też idea "paradoksu zmiany", według której zmiana zachodzi wtedy, gdy jednostka osiąga pełną świadomość swoich doświadczeń i zaakceptuje je, zamiast próbować je tłumić czy zmieniać. W ten sposób Gestalt zachęca do autentyczności i spontaniczności, co może prowadzić do głębokiej zmiany osobistej. 

Nurt poznawczo-behawioralny (CBT)

Jest to sposób pomagania ludziom w lepszym radzeniu sobie ze swoimi myślami i uczuciami. Terapeuta pomaga Klientowi zrozumieć, w jaki myśli, emocje i  zachowania są ze sobą połączone i jak wpływają na funkcjonowanie człowieka. Razem pracują nad zmianą pewnych nawyków, aby poczuć się lepiej.

CBT wykorzystuje różne techniki, np. rozmowy, ćwiczenia czy zadania domowe, aby nauczyć Klientów, jak zidentyfikować i zmienić negatywne myśli oraz jak rozwijać zdrowsze nawyki zachowań. Pomaga to w radzeniu sobie z problemami takimi jak depresja, lęki, stres czy obsesyjno-kompulsywne myślenie.

Istotne jest, że CBT koncentruje się na teraźniejszości i skupia się na tym, co można zmienić tu i teraz, zamiast analizować przeszłość. Dzięki temu jest to podejście skuteczne, a efekty terapii mogą być odczuwane stosunkowo szybko.

Jak przygotować się do terapii:

Możesz zastanowić się nad tym co chciałabyś/chciałbyś zmienić, jak powinna wyglądać sytuacja, gdyby wszystko się ułożyło. Możesz również zrobić notatki czy poukładać wszystko w punktach lub zapisać to zupełnie chaotycznie. Możesz pomyśleć o swoich emocjach i odczuciach, które Ci towarzyszą lub o swoich myślach związanych z daną sytuacją. Możesz również zupełnie się nad tym nie zastanawiać i pomyśleć o tym dopiero na spotkaniu. Niezależnie od tego co się wydarzy - Twój terapeuta jest właśnie po to, by pomóc Ci zacząć.

bottom of page