top of page

Światowy Dzień Trzeźwości

Co roku, 15 kwietnia, obchodzony jest światowy dzień trzeźwości. Światowa Organizacja zdrowia apeluje, aby w tym dniu powstrzymać się od spożywania produktów alkoholowych, aby zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń z niego wynikających.

Uzależnienie od alkoholu jest zjawiskiem niezwykle powszechnym, o wieloczynnikowych uwarunkowaniach, co sprawia, że jego leczenie i profilaktyka jest bardzo trudna. Alkohol jest zakorzeniony w wielu kulturach i co powoduje, że jest on najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną i istnieje przyzwolenie społeczne na jego używanie. Szacuje się, że uzależnienie od alkoholu dotyka w Polsce około 700-900 tysięcy, natomiast liczba Polaków nadużywających alkoholu wynosi ponad 2 miliony.


Przyczyny alkoholizmu są bardzo szerokie, wśród nich można wymienić między innymi aspekty psychologiczne, genetyczne a także społeczno-ekonomiczne. Dodatkowo wpływ mają poczucie beznadziei, bezrobocie oraz brak perspektyw na przyszłość. Uzależnienie od alkoholu wstępuje także w wielu zaburzeniach psychicznych, między innymi w depresji czy zaburzeniu osobowości typu borderline. Warto wspomnieć także o aspektach kulturowych, które często rozpowszechniają nieprawidłowe wzorce na temat spożywania alkoholu.


Proces uzależnienia od alkoholu został podzielony przez ekspertów na 4 etapy:


1. Picie towarzyskie – etap ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Osoba w tej fazie ma skłonność do napojów alkoholowych, korzysta z niego w celu poprawy nastroju. Zwykle dzieje się to w towarzystwie innych ludzi, a pozytywne doświadczenia z alkoholem sprawiają, że osoba zaczyna szukać okazji do napicia się. Powoduje to wzrost tolerancji na alkohol.

2. Faza ostrzegawcza – pojawia się coraz większa koncentracja na alkoholu, coraz częstsze szukanie okazji do picia, inicjowanie „kolejek”. Alkohol stosowany jest w celu redukcji stresu czy innych nieprzyjemnych emocji. W tym momencie zaczyna się tłumaczenie swojego picia przykrymi sytuacjami np. „Muszę się napić, bo szef mnie zdenerwował”. Osoba zaczyna mieć coraz częściej zaburzenia pamięci po rozpoczęciu picia oraz podejmuje próby ukrywania problemu.

3. Faza krytyczna – na tym etapie występują wyrzuty sumienia, głód alkoholowy jest odczuwany coraz częściej, pojawia się fizyczny przymus picia, osoba może zacząć pić na kaca. Uzależniony zaprzecza problemom, próbuje oszukiwać siebie oraz otoczenie, szuka usprawiedliwień i okazji do picia, zaniedbuje obowiązki. Coraz częściej dochodzi do konfliktów z bliskimi, może występować przemoc. Liczne nieobecności w pracy czy szkole oraz wzrastająca agresja powodująca niekiedy problemy z prawem jedynie pogłębiają problem. Osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać swój wygląd i zdrowie, głównym zainteresowaniem staje się alkohol. Występują ciągi naprzemiennie z okresami abstynencji. Powrót do picia po czasie abstynencji pogarsza samoocenę i wiarę w możliwość trzeźwego życia.

4. Faza chroniczna – dochodzi do całkowitej utraty kontroli nad spożywaniem alkoholu oraz całym życiem. Występują okresy długotrwałego picia, picie poranne, picie w samotności, spadek tolerancji na alkohol, sięganie po alkohol niezdatny do spożycia. Osoba uzależniona doprowadza do rozpadu więzi z bliskimi, zwolnienia z pracy i problemów społecznych. Alkohol staje się głównym celem w życiu. Pojawiają się psychozy alkoholowe, choroby somatyczne oraz skrajne wycieńczenie organizmu.


Skutki

  • Choroby (chorób wątroby, nadciśnienia, arytmii etc.)

  • Zaburzenia nastroju (np. depresja)

  • Zaburzenia lękowych

  • Zaburzenia snu

  • Kłopoty z pamięcią

  • Trudności z koncentracją i uczeniem się

  • Trudności w podejmowaniu decyzji

  • Zmieniony czas reakcji i zaburzenia koordynacji

  • Problemy z samokontrolą

Wpływ alkoholu na narządy wewnętrzne może być początkowo nieodczuwalny, jednak nie znaczy to, że nie istnieje. Jeśli chodzi o skutki fizyczne może być to nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, marskość wątroby, zapalenie trzustki, stany zapalne błon śluzowych i wiele innych. Alkohol w dużej mierze wpływa także na układ nerwowy co może powodować otępienia, zaburzenia pamięci, psychozy alkoholowe zaburzenia widzenia i snu. Występują także problemy seksualne. Jeśli chodzi o skutki psychiczne są to przede wszystkim depresja, myśli samobójcze, stany lękowe, halucynacje, zespół Ottela (chorobliwa i nieuzasadniona zazdrość) czy zespół Korsakowa (zaburzenia pamięci krótkotrwałej). Występują także liczne negatywne skutki w sferze społecznej.


Alkoholizm w ciąży

Szczególnie dużym problemem jest występowanie uzależnienia od alkoholu u kobiet w ciąży. Prowadzi to do rozwinięcia się zespoły FAS, który objawia się u dziecka zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami funkcji mózgu, zaburzeniami psychicznymi.


Leczenie

Najlepszym sposobem leczenia jest podjęcie terapii. W ostrej fazie osoba uzależniona powinna zostać poddana również detoksowi, który wpłynie na zmniejszenie objawów abstynencyjnych. Pomocy mogą potrzebować również osoby z najbliższego otoczenia uzależnionego. Jeśli czujesz, że w jakikolwiek sposób ten temat Cię dotycz - nie czekaj, zgłoś się po wsparcie!


30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page