top of page

Jak ułatwić dziecku powrót do szkoły?

Po dwóch miesiącach zabawy i beztroski wizja powrotu do szkoły może wydawać się przerażająca. Tak jak dla dorosłych wracanie po urlopie do pracy jest ciężkie, tak i dla dzieci rozpoczęcie roku szkolnego nie jest zwykle łatwe. Wraz z początkiem wakacji codzienna rutyna diametralnie się zmienia. Nie trzeba wstawać o określonej godzinie, plan dnia staje się bardziej elastyczny. Powrót do usystematyzowanego stylu życia wydawać się może wręcz niemożliwy. Dzieci mogą przeżywać szereg różnych emocji w związku z koniecznością zmiany. Wczesne wstawanie, krótszy dzień, nauka oraz zajęcia pozaszkolne to tylko niektóre z rzeczy, z którymi muszą mierzyć się najmłodsi. Jak sobie z tym poradzić? Czy można zrobić coś, aby powrót do szkoły nie był dla naszych dzieci aż tak bolesny?Po pierwsze – akceptacja. Powrót do szkoły oraz codziennych obowiązków może budzić wiele skrajnych emocji – od radości i ekscytacji, poprzez irytację i drażliwość, aż po przygnębienie, niepokój czy lęk. Są to naturalne reakcje na zmianę, szczególnie widoczne u najmłodszych. Postaraj się zrozumieć i zaakceptować wszystkie uczucia, także te trudne. Komunikaty takie jak: „Nie płacz”, „Nie denerwuj się”, „Nie przesadzaj” nie sprawią, że dziecko poczuje się lepiej. Wręcz przeciwnie, nabierze ono przekonania, że jego uczucia są „nieodpowiednie”, co jedynie pogorszy sytuację. W takim momencie najmłodsi mogą zamknąć się w sobie i przestać komunikować to, jak się czują. Uprawomocnienie reakcji dziecka sprawi, że będzie ono bardziej otwarte i nie będzie bało się wyrażać emocji. Dzięki świadomości tego, co odczuwa dziecko, możecie wspólnie pracować nad reakcjami oraz poszukiwać rozwiązań problemów.


Jak wiadomo, negatywne emocje związane z powrotem do szkoły nie dotyczą tylko dzieci. Dla rodziców to także duże obciążenie – stres związany z odpowiednim przygotowaniem pociechy do szkoły, ustaleniem nowego planu dnia oraz zakupem potrzebnych rzeczy nie jest bez znaczenia. Postaraj się zadbać także o swój komfort. Jeśli czujesz się przytłoczony/a nie martw się, to normalne. Daj sobie chwilę wytchnienia. Twój stres i rozdrażnienie może także oddziaływać na dziecko.


Rozmowa – porozmawiaj z dzieckiem o tym, czego najbardziej się obawia. Może jest to konkretny przedmiot w szkole? Może nielubiany nauczyciel? A może zajęcia dodatkowe nie sprawiają już tyle radości co kiedyś? Spróbujcie razem znaleźć rozwiązanie sytuacji jeszcze pod koniec sierpnia, aby wejść w nowy rok szkolny ze spokojną głową.


Plan – wspólne sporządzenie planu dnia oraz tygodnia może zmniejszyć stres i lęk związany z powrotem do szkoły. Ważne jest aby dziecko było zaangażowane w jego tworzenie – dzięki temu będzie mogło samo zadecydować o zajęciach dodatkowych oraz lepiej zrozumieć rozkład obowiązków. Świadomość tego, co czeka je w nadchodzących tygodniach, sprawi że poczuje się pewniej i spokojniej. W pierwszych dniach realizacji planu możesz pomóc dziecku na przykład w pakowaniu się do szkoły lub przypomnieć co kolejno należy zrobić. Dzięki temu ułatwisz mu powrót do rutyny.


Czas na przyjemności – w końcu nie samą szkołą człowiek żyje. Koniec wakacji nie oznacza końca miłych wydarzeń. Zaplanujcie wspólnie interesujące aktywności, tak, aby dziecko nie odczuwało jedynie natłoku obowiązków, ale też mogło czekać na miłe chwile i ich doświadczać.

 

Powrót do codzienności po wakacjach to trudny czas zarówno dla dzieci jak i rodziców. Dając sobie przestrzeń oraz czas na wejście w nowy tryb życia można ułatwić sobie ten ciężki okres.

33 wyświetlenia0 komentarzy

Kommentare


bottom of page