top of page

Jak odpoczywać na urlopie

Chociaż wydaje się nam, że samo nie chodzenie do pracy jest już wystarczające, może się niestety okazać, że z tego czasu wolnego nie potrafimy w pełni skorzystać.

Co więc należy wiedzieć o odpoczywaniu i w jaki sposób zaplanować ten czas aby móc wypoczywać, zregenerować swój organizm i w pełni odpocząć?

Zacznijmy od samego początku, czyli tego co robimy tuż przed urlopem. Wiele osób właśnie wtedy kończy zaległe sprawy, pracuje po godzinach aby “zamknąć” wszystko przed wyjazdem. W związku z tym zapewniamy sobie na samo rozpoczęcie urlopu - zmęczenie, niewyspanie i stres. Dlatego warto te ostatnie dni lub tygodnie przed urlopem zaplanować tak, żeby nie kumulować całej pracy tuż przed samym wyjazdem. Dzięki temu będziemy mogli rozpocząć wypoczynek po prostu mniej zestresowani.


Drugą sprawą związaną z planowaniem jest samo planowanie wakacji. Dobrze jest zadbać o przygotowanie, kupić niezbędne rzeczy, sprawdzić potrzebne informacje. Dzięki temu możemy uniknąć kłopotów już po rozpoczęciu podróży, na przykład kolejek, nerwowego szukania apteki czy bankomatu.


Gdy już uda nam się dotrzeć na urlop możemy w końcu zacząć odpoczywanie. Ważne, aby świadomie angażować się w różne aktywności lub świadomie z nich rezygnować. Pamiętajmy, że wypoczynek to czas na zwolnienie tempa, na brak pośpiechu, na robienie tego co przyjemne, na robienie tego co chcemy, a nie musimy. Czasem o tym zapominamy i dalej działamy w trybie zadaniowym, przenosząc ją z pracy na czas urlopu. Warto zwrócić uwagę, czy wycieczka rowerowa lub organizowanie grillowania nie zamieniają się w kolejną listę obowiązków i powinności.

 

Zatem podczas urlopu, jeśli chcesz wypocząć:

  • pozwól sobie na wysypianie się, dzięki temu zarówno twój umysł jak i ciało będą mogły się zregenerować

  • rób to na co masz ochotę i to co sprawia Ci radość, dzięki temu umysł będzie mógł doświadczać swobody i przyjemności

  • ogranicz korzystanie z internetu, brzmi jak truizm, jednak ciągłe przetwarzanie informacji dostępnych np. w social mediach sprawia, że nasz umysł musi pracować na najwyższych obrotach - a to jest wyczerpujące

  • postaw na aktywność fizyczną i kontakt z naturą, dzięki temu Twoje ciało będzie mogło pozbyć się napięć związanych ze stresem. Dodatkowo spacery po lesie czy po prostu obserwowanie natury sprawi, że poczujemy się spokojniej.


W wypoczynku najważniejsze jest to, żeby sobie na niego pozwolić. Począwszy od planowania odpowiedniej ilości dni wolnego, kończąc na decyzji, co w tym czasie robić. Pamiętajmy, że kluczowe jest nasze nastawienie do odpoczynku.

Pomocne może okazać się zatrzymywanie siebie na chwilę i zadawanie sobie pytania, w różnych momentach naszego urlopu: Czy to co robię pomaga mi odpoczywać?


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page