top of page

Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne

To, że regularna aktywność fizyczna jest korzystna dla naszego ciała, to już chyba wiemy. Ale czy zdajemy sobie sprawę, jak wielki ma to wpływ na nasze zdrowie psychiczne? 


Zdrowie psychiczne rodziny

Endorfiny, czyli hormony szczęścia


Podczas aktywności fizycznej nasz organizm uwalnia endorfiny, znane powszechnie jako "hormony szczęścia". Te naturalne substancje chemiczne pomagają zmniejszyć uczucie bólu i stresu, jednocześnie zwiększając uczucie euforii i pozytywnej energii. Dlatego tak często po dobrym treningu czujemy się lepiej i bardziej zrelaksowani.


Redukcja stresu i lęku


Regularna aktywność fizyczna może również pomóc w redukcji poziomu stresu i lęku. Ćwiczenia fizyczne pozwalają nam oderwać się od codziennych trosk i zmartwień, skupiając się na naszym ciele i ruchu. Dodatkowo, regularne treningi mogą nauczyć nas lepszych strategii radzenia sobie ze stresem, co przekłada się na nasze zdrowie psychiczne.


Poprawa nastroju i samopoczucia


Badania wykazują, że regularna aktywność fizyczna może pomóc w poprawie nastroju i ogólnego samopoczucia. Ludzie regularnie uprawiający sport lub uczestniczący w aktywnościach fizycznych często doświadczają większej radości z życia, poczucia spełnienia oraz większej pewności siebie. Osiągnięcia sportowe, nawet te najmniejsze sprawiają, że czujemy się dumni i mamy poczucie, że udało się nam osiągnąć postęp.


Wzmacnianie zdolności kognitywnych


Okazuje się również, że aktywność fizyczna może wspomagać nasze zdolności kognitywne, takie jak koncentracja, pamięć i funkcje poznawcze. Regularne ćwiczenia mogą poprawić przepływ krwi do mózgu, wspomagać neurogenezę (tworzenie nowych komórek nerwowych) oraz zwiększać poziom neuroprzekaźników, co przekłada się na lepsze funkcje poznawcze.


Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną, nie musisz od razu biec w maratonie. Zaczynaj od małych kroków i wybieraj aktywności, które sprawiają ci przyjemność. To może być spacery, joga, taniec czy pływanie. Ważne, aby regularnie angażować się w aktywność fizyczną i słuchać swojego ciała.

Podsumowanie


Aktywność fizyczna nie tylko korzystnie wpływa na nasze ciało, ale również na nasze zdrowie psychiczne. Regularne ćwiczenia pomagają w uwalnianiu endorfin, redukcji stresu i lęku, poprawie nastroju oraz wzmacnianiu zdolności kognitywnych. Dlatego warto znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną i dbać o swoje zdrowie psychiczne tak samo, jak o fizyczne.6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page